Gyomorfekélyes férgek
Gyógymódok az anientibakteriális baktériumok minden fajtájához
Vírusos kórokok közül érdemes kiemelni: Parvovírus fertőzést, melynek részletes tárgyalása a Parvovírusos bélgyulladás alcímen található. Coronavírusos bélgyulladás: profúz, híg, nagy mennyiségű, olykor gyomorfekélyes férgek bélsár ürítésével jár.
Az állatoklevertek, bágyadtak, legtöbbször kölykökben mutatkozik a bántalom. Tünetek általában napig tartanak ritkábban hétig is elhúzódhat a betegség.
A bélférgesség tünetei
Leggyakoribb baktériumok kiváltotta bélgyulladások: Campylobacter jejuni okozta fertőzés: fiatal, legyengült immunrendszerű kölykökben fordul elő, melyek gyakran parazitákkal is terheltek. Hasmenésük, nyálkás, híg, olykor véres, a beteg gyakran hány és hőemelkedése van. Salmonella-fajok: tömegesen kennelben tartott kutyáknál gyakoribb. Véres hasmenés mellett, súlyos akár vérmérgezéssel járó kórforma fejlődhet ki. Ritkán krónikus hasmenést okoz a fertőzés Clostridium-fajok: a baktériumok egyes fajai a normál bélflóra lakói, túlszaporodásuk oka lehet bélgyulladás kialakulásának.
Gyomor-bél-perforáció tünetei és kezelése
Túlszaporodásukat kiválthatja stressz, eleség összetételének hirtelen megváltoztatása. A bántalom általában nap alatt lezajlik, nyálkás, véres hasmenés ürítése mellett. A bélgyulladások okaként gyakran előfordul idegen tárgyak okozta teljes vagy részleges bélelzáródás. A különféle tárgyakat játék vagy rágcsálás közben nyelhetik le a kutyák, a lenyelt idegen test méretétől, felszínétől, alakjától, anyagától függően igen változatos tüneteket idézhet elő.

Bármilyen tárgyat képesek megenni, szétrágni, lenyelni: kavics, dió, zokni, szőnyegdarab, gyerekjátékok, gesztenye, stb. Az ún.

Teljes elzáródás esetén az elakadt bélszakaszban a bélfal rászorul a lenyelt tárgyra. A bél súlyos fokú gyulladása, az idő előrehaladtával elhalása következik be, a kórkép súlyos heveny tünetekkel jár, mely kihat a szervezet egészének gyomorfekélyes férgek. A bélsárürítés elmarad, sugárszerű hányás lép fel, fájdalmas púposított testtartás, fájdalmas has, toxaemiás állapot alakul ki Részleges bélelzáródás esetén a tünetek ennél enyhébbek és jellemző a váltakozó jelleg, hol rosszabbodó, hol javuló képet mutat a beteg.
Gyomorfekélyes férgek bélperisztaltika csökkenésével, megszűnésével járó állapotot bélbénulásnak nevezzük. Bélelzáródásnak lehetnek mechanikus okai is a belek egymásba csúszása invaginatiobélcsavarodás, sérvtartalom kizáródása, bél következményesen kialakult szűkülete, tályog vagy daganat révén.

A bélelzáródás megoldása műtéti úton történik, az elzáródott bélszakasz helyeződésétől, a gyulladás elhalás fokától, az állat általános állapotától, idegen test jellegétől függhet a műtét sikeressége. A műtétet követően is intenzív ellátásra szorulnak a betegek, a későbbiekben szigorú diéta betartása mellett.

Gyomorfekélyes férgek obstipácio a béltartalom felgyülemlésével, besűrűsödésével járó állapot, leggyakrabban nagy mennyiségű csont etetésének következményeként fordul elő. A kutya sokszor erőlködik, próbál bélsarat üríteni, amely általában sikertelen, vagy kis mennyiségű száraz bélsarat eredményez.
Az állat levert, bágyadt, lázas lehet, felléphet hányás következményes kiszáradás. A bélgyulladások kezelésénél fontos az oki tényező feltárása, alapbetegség megállapítása, oki és tüneti kezelés folytatása.

Szükség lehet infúziós és antibiotikum terápiára, gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, nyálkahártyavédők adására, vitamin kiegészítésre és bélflórastabilizálásra.
Bélelzáródás megállapítása esetén a műtéti megoldás nélkülözhetetlen.
